Předem se chci omluvit za příliš dlouhou neaktivitu, ale bohužel, jak to někteří z vás ví, zaří je ve znamení hektičnosti, do toho jsem byl na týdením výletu v Anglii a na pár dalších akcích. Díky tomu jsem neměl vůbec čas, zpracovávat fotky a psát články, to už se teď mění. Takže se pohodlně usaďte a přeji pohodlné čtení.


Náročnost trasy: mírná

Délka trasy: 5 km

Časová náročnost: cca 5 – 7 hodin (v závislosti na vybraných vlakových spojích)

Mapa:

Organizováno: CA Engeltour


Tento výlet začal na Pražském Černém Mostě, odkud jsme se přesunuli autobusem do Liberce. Následně jsme se z Liberce přesunuli do krásného Německého městečka Zittau, kde jsme měli nějaký ten čas na prohlídku města.

Na náměstí byla krásná radniční budova, obklopená krásými budovami. Také se zde nacházela krásná kašna.     

Zamířili jsme do městského parku, kde byly umístěny krásné květinové hodiny, vyřezaný obličej do kmene stromu, nebo také lampa, ve které byly zvonky.

Poté jsme se ještě zašli podívat do místního kostela a pak jsme už šli zpět na Žitavské nadraží. Ne proto, že bychom jeli opět zpět domů, ale proto, že zde na nás čekal úzkorozchodný parní vlak, který nás měl za úkol odvést až na zastávku Kurort Jonsdorf. Po cestě na nádraží jsme ještě minuli krásnou historickou budovu vodárny a pak jsme již nasedli do historického vlaku a vydali jsme se na cestu.

Pár informací o Žitavské úzkokolejce

Málokterá železnice vám nabídne tolik úžasných pohledů do krajiny i do historie jako právě Žitavská úzkokolejka se svou 16 km dlouhou sítí tratí. Například můžete sledovat zdvojený výjezd parních vlaků – jedinečnou podívanou, kterou zažijete jen na Žitavské úzkokolejce.

 

Údaje o trati:
Doba jízdy: ca. 45 minut
Délka dráhy:
Žitava – Nádr. Bertsdorf: 8,9 km
Nádr. Bertsdorf – Lázně Oybin: 3,3 km
Nádr. Bertsdorf – Lázně Jonsdorf: 3,8 km

Zastávky Žitavské úzkokolejky jsou oblíbenými výchozími body pro pěší výlety do Žitavských hor:

Pěší výlet z lázní Jonsdorf do lázní Oybín: 6 km (a zpět úzkokolejkou)

 

Žitava: velké a malé postní plátno, historické centrum města, divadlo

Olbersdorf: malý okruh okolo jezera, naučná stezka bývalým povrchovým dolem

Nádraží Bertsdorf: naučná stezka parní železnice do Oybína, muzeální nádraží Bertsdorf

Zastávka Teufelsmühle: hrnčířská dílna, vrchy Ameisenberg a Pferdeberg

Lázně Oybín: Liščí nora Lückendorf, hrad a klášter, hora Hvozd (Hochwald)

Lázně Jonsdorf zastávka: Bílý kámen, kulturní naučná stezka po bělidlech, motýlí dům, víceúčelová hala a zimní stadion

Lázně Jonsdorf: lomy mlýnských kamenů, skály Nonnenfelsen a jezírko s gondolami

 

zdroj: https://www.zittauer-schmalspurbahn.de/cz/zeleznice-a-okoli/zitavska-uzkokolejka-trasy-a-vyletni-cile/

Po příjezdu do zastávky Kurort Jonsdorf, jsme se přesunuli městečkem Jonsdorf k jezírku Gondelfahrt, kde byla malá restaurace, kde měli výbornou zmrzlinu, byla zde možnost se projet na loďkách po jezírku. Opodál se nacházel tzv. Kneipův chodník. My jsme se však přesunuli lesem ke skalnímu masivu Nonnenfelsen, kde se nácházela moc pěkná vyyhlídka. Byl to 2km dlouhý okruh, takže jsme se po stejné trase vraceli spět k jezírku Gondelfahrt.

     

Po lehkém občerstvení jsme se přesunuli zpět do zastávky Kurort Jonsdorf, odkud jsme zamířili vlakem k jezeru Olbersdorfer See. Toto jezero již bylo o poznání větší, než to předchozí – bylo velké 60 hektarů.

Pár slov k jezeru

Zatopený hnědouhelný důl – Olbersodrfer See. Jezero  je hluboké 40 m má rozlohu 60 ha. Zatopením hnědouhelného lomu vzniklo  v rámci zemské zahradnické výstavy v roce 1999 Olbersdorfské jezero s pláží. Ráj pro odpočinek s dětským hřištěm, restaurací, možností přenocování a kempem. Milovníkům běhu, chůze a triatlonu je Olbersdorf známý jako místo zajímavých sportovních akcí, mezi něž patří například Žitavský horský běh & turistické setkání nebo náročný závod O-See-Challenge. Jezero je součástí parku Naturpark Zittauer Gebirge V celém přírodním  parku, Žitavské hory a v Horní Lužici, je možné využít možnosti aktivního trávení volných dní.  Rekreační oblasti v saské části německo-českopolského Trojzemí tvoří ideální výchozí bod pro výlety do Horní Lužice, severních Čech a Slezska.

zdroj: https://www.kamsevydat.cz/olbersdorfer-see-dovolena-1/

Zde bylo dost času pro koupání. Někteří však pouze relaxovali na přilehlé pláži. Po přibližně dvou a půl hodinách jsme se přesunuli na autobus, který nás odvezl do Zittau, odtud nás odvezl vlak do Liberce a z Liberce následně autobusem do Prahy, kde náš výlet skončil.

Musím řící, že tento výlet byl velice zajímavý, Určitě vám doporučuji toto místo navštívit – je blízko našich hranic.

Galerii fotek z toho výletu naleznete zde.

Návrat na hlavní stránku