Den první

V době od 1.8. do 7.8.2019 jsem navštívil druhé největší mesto naší republiky. Ano, tušíte správně, je to město Brno. Samozřejmě, že jsem navštívil i přilehlé okolí. V tomto článku vám popíšu návštěvu nejen samotného Brna, ale také města Znojma a Hodonín.

Do Brna jsem přijel vlakem od Českých drah, konkrétně R863 Svitava. Následně jsem se z nádraží přesunul na autobus číslo 701 směr Šlapanice, Bedřichovice rozcestí. Po pár minutách jsem byl v cíli a přesunul se do mé destinace – Podolí u Brna. Zde jsem si odložil věci a vyrazil na prohlídku okolí. Nejprve to byly Šlapanice, což je město, kousek od Brna, dokonce tam jezdí i trolejbus z hlavního nádraží. Ve Šlapanicích jsem si prohlédl Masarykovo a Zámečnické náměstí. Po přibližně dvou hodinách následoval návrat zpět do Podolí a prohlídka této malebné vesnice. K večeru jsem vyrazil nafotit večerní kostel a boží muku nahoře na kopci.

Den druhý

Hned ráno jsem se odebral do Brna, ve kterém jsem měl v plánu projít nejznámější místa a památky. Nejprve jsem zamířil na Petrov, což je takový Pražský hrad, akorát v Brně. Po cestě se nám naskytly krásné výhledy na celé Brno, včetně nejvyšší budovy v ČR – AZ Tower. Pojďme si ale něco málo říci k Petrovu.

Petrov je kamenný ostroh v městské části Brno-střed, Patří mezi významná místa Brna i celé Moravy. Nachází se na něm národní kulturní památka katedrála svatého Petra a Pavla a přilehlé sídlo brněnského biskupství. Petrov je též používán jako vžité zkrácené označení pro samotnou katedrálu.

Katedrála sv. Petra a Pavla tvoří součást siluety města Brna. Jde o pravděpodobně nejstarší kostel v Brně se základy z 12. století a přestavěný barokně a novogoticky. Celý areál je chráněn jako národní kulturní památka.

Po krátkém posezení u této památky UNESCO, jsme se vydali na Zelný trh, něco zakousnout. Narazili jsme zde ale na výbornou ledovou tříšť, 0,5l za 45,- Kč, což je pro nás Pražáky za hubičku, když srovnáte ceny ledové tříště u Pražského hradu. Dále na Zelňáku probíhaly farmářské trhy. Následoval přesun na náměstí Svobody, kde se nachází světově proslulý Brněnský orloj. Musím potvrdit, že opravdu vypadá jako to, co si myslíte. Kuličku jsem bohužel nechytil… Co mě ale zaujalo více než nějaký orloj, byly pivní slavnosti. Dal jsem si jedno vychlazené ovocné pivo a bylo mi fajn. Ze Svoboďáku jsme se přesunuli na Moravské náměstí, kde se nachází opět světově proslulý, tentokrát kůň. Myslím, že není třeba více dodávat…

Cestou na hrad Špilberk, jsme se zastavili na Dominikánském náměstí, kde měli otáčivé lavičky, takže bylo na příštích 10 minut o zábavu postaráno. Po velmi intenzivním točení se na lavičce jsme se konečně vydali na samotný Špilberk. Byl to celkem výšlap, ale stálo to za to. Odtud bylo celé Brno jako na dlani.

Po prohlídce nádvoří jsme vyrazili opět dolů, a to konkrétně k Červenému kostelu, který se nachází na Komenského náměstí. Odtud jsme šli na šalinu a pak na autobus směr Podolí.

Den třetí

Třetí den jsme se vypravili do Znojma, kam jsme jeli autobusem. Z autobusového nádraží jsme se vydali k Jihomoravskému divadlu, jehož budova byla moc pěkná. Divadlo se nachází na náměstí Republiky. Od divadla jsme šli k hradbám a na Střelniční věž, kde jsme se hezky prošli kolem dokola. Na věž se bohužel nedalo jít. Od hradeb jsme vyrazili na Masarykovo náměstí, odkud jsme vyrazili prozkoumávat místní uličky a v jedné z nich byla naše oblíbená ledová tříšť. Opět za velmi lidovou cenu, 40,-Kč za 0,5 litru. Po konzumaci tříště jsme šli k dominantě celého Znojma, a to sice ke kostelu svatého Mikukáše. Kostel byl opravdu nádherný, Byl odtud krásný výhlked do okolí a  také se zde nacházela rotunda svaté Kateřiny.

Římskokatolický kostel svatého Mikuláše ve Znojmě je v dnešní podobě pozdně gotickou trojlodní halou, stavěnou od roku 1338 do první poloviny 16. století. Jde o farní kostel farnosti Znojmo-sv. Mikuláš. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Kostel byl původně zamýšlen jako bazilika, plány byly v průběhu stavby změněny. V současné podobě se jedná o trojlodní halový kostel s protáhlým presbytářem o třech polích a polygonálním závěru. Trojlodí i presbytář jsou zaklenuty síťovou žebrovou klenbou ovlivněnou činností Petra Parléře. Presbytář je zaklenut na válcovité přípory, trojlodí na čtyři páry štíhlých sloupů bez hlavic. Věž kostela byla dostavěná až v letech 1845–1850 v novogotickém slohu.

Národní kulturní památka Rotunda svaté Kateřiny stojí v areálu přemyslovského hradu ve Znojmě. Je jednou z mnoha rotund postavených v raném středověku na území Moravy a Čech, od ostatních se liší zachovanými románskými nástěnnými malbami z roku 1134. Tyto malby jsou výjimečné v celém románském umění Evropy svým zaměřením na ideologii státu. Rotundu tvoří válcová loď, k níž je na východě připojena apsida. Je postavena na vyvýšeném skalním výběžku a je neobvyklá i tím, že se do ní vstupuje po schodišti. Interiér osvětlují drobná románská okénka. Zdivo netvoří klasické románské kvádříky, ale nepravidelné tmavé lomové kameny, které jsou však velmi pečlivě řádkovány. Ve zdivu se dochovaly zazděné kapsy, sloužící k ukotvení trámů lešení. Ze stavebního hlediska byla klenba nad lodí prováděna v přímé návaznosti na zaklenutí vítězného oblouku a rovněž zdi stavby byly od počátku provedeny tak, aby unesly tíhu kupole lodi,což potvrzuje, že rotunda byla vystavěna v jedné stavební fázi.
Až do 18. století byla na střeše lucerna, která přitom prokazatelně nesloužila k osvětlení interiéru rotundy, protože v klenbě rotundy bylo pouze sedm malých otvorů, symbolizujících spolu s holubicí Seslání ducha svatého, tzv. Sedm darů ducha svatého.
Interiér rotundy je celoplošně pokryt mimořádně cennou románskou malířskou výzdobou.

Od  rotundy jsme si zašli na oběd do restaurace U zlaté konve. Měli zde opravdu velký a dobrý řízek za 149,-, což je opět a zase lidová cena. Celkově této restauraci dávám 4 hvězdy z 5.

Od restaurace jsme se vypravili na rodinný nákup do Lidlu. Po cestě zpět z našeho skvělého nákupu nás však zastihl velmi silný déšť, takže jsme měli nákup spojený i se sprchou. Až se déšť uklidnil, tak jsme se vydali ještě poslilnit do Pivnice u Šneka, kterou hodnotíme 5/5, naprostá paráda, určitě doporučuji. Více zde,

Z pivnice jsme se přesunuli na vlakové nádraží a jeli jsme už po dlouhém dni zpět do Podolí.

Nutno zmínit, že jsem se ještě večer vydal fotit noční oblohu, z toho ale nic nevyšlo, třeba příště 😉

Den čtvrtý

Čtvrtý den jsme se vypravili do Hodonína. Po přijezdu na vlakové nádraží jsme se přesunuli na židovský hřbitov. A odtud jsme se přesunuli do centra města, kde jsme vyhledali infocentrum a následně jsme šli na oběd, po krásné cěstě lemované květinami, až jsme došli do Minipovoaru Kunc, kde bylo opět skvělé jídlo i pití. Po dostatečném nasycení jsme šli na Masarykovo náměstí,kde se nacházel velký kruh s letopočty, kdy se co v Hodoníně stalo. Také zde byla krásná radniční budova a krásný kostel svatého Vavřince.

Po krátké picí pauze jsme šli do Hodonínského zámku, který jsme si důkladně prošli a moc se nám líbil. Byla zde dokonce i mini vinice, Poté jsme již sli k domu T. G. Masaryka, kde byla ii  jeho  pamětní deska. Následně  jsme již chtěli jít zpět na vlak, ale dozvěděli jsme se, že v našem velmi oblíbeném nejmenovananém německém obchodě Lidl je akce na kofolu, takže jsme ji tam nemohli nechat jen tak. Takže jsme zpět do Podolí jeli asi o 15 kilo těžší…

Den pátý

Pátý den jsme odpočívali, ale navečer jsme se  vydali poznat noční život v Brně. Začli jsme procházkou po večerním Brně, ze které jsme se plynule přesunuli do Baru, který neexistuje. Nutno zmínit, že se o tomto baru zmínil prestižní světový deník New York Times, který tento bar zařadil na krásné 27. místo z 56 možných. A to v porovnání s celým světem!!

Tento bar vám musím doporučit a byl by velký hřích, kdybyste ho při návštěvě Brna nenavštívili. Dále jsme šli do metra. Ano, čtete správně, do metra. Abych to uvedl na pravou míru, byl to metro bar, který je postavený jako stanice metra, nazvaná Pekařská. Tento bar je moc pěkný a též vám jeho návštěvu doporučuji. Poté jsme se přesunuli šalinou na Starý Lískovec, kde jsme nastoupili do nočního autobusu N96, který nás odvezl až do Podolí. A pak jsme šli spát.


Rozhodně Vám všem musím návštěvu Brna a přilehlého okolí doporučit! Je to tam moc pěkné 🙂

Galerii plnou fotek naleznete zde.

Návrat na hlavní stránku